Koszyk
Porównanie zapachu pod względem ilości olejków zapachowych.

Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej i perfum?

Na co dzień wszystkie kosmetyki, którymi skrapiamy nasze ciało, aby pięknie pachnieć, nazywamy po prostu „perfumami”. Najczęściej mamy świadomość ogólnych różnic między kategoriami zapachu. Wiemy lub intuicyjnie domyślamy się, że na przykład perfumy to woń zdecydowanie silniej projektująca i bardziej wyczuwalna niż woda kolońska. Jeśli jednak nie do końca rozumiesz, od którego momentu aromat zamknięty w butelce możemy nazwać pełnoprawnymi perfumami, w którym miejscu tego zapachowego spektrum umiejscowić perfumy lane oraz czemu niektóre nowe wersje perfum utrzymują się na naszej skórze jakby krócej niż kiedyś — warto zostać z nami i przeczytać poniższy artykuł.

Olejki zapachowe sercem kompozycji zapachowej - również perfum lanych.

Sercem każdego zapachu są olejki zapachowe, a raczej ich złożona i wielopłaszczyznowa mieszanina. Olejki pozyskuje się z roślin, ale też zwierząt (np. ambra, piżmo, cyweta), a obecnie coraz częściej z mieszaniny syntetycznych związków chemicznych. Dobieraniem do siebie odpowiednich, pojedynczych nut i tworzeniem całej kompozycji zapachowej zajmują się perfumiarze, zwani potocznie „nosami”.

Budowa kompozycji zapachowej, akord wysoki, średni i niski

To perfumiarze tworzą symfonię nut zapachowych w taki sposób, że pewne zapachy są właściwym wyborem, kiedy idziemy na cały dzień do pracy w biurze, a inne, gdy wybieramy się na wieczorną randkę z ukochaną osobę. Produkując perfumy lane w naszej rozlewni perfum, staramy się wiernie odwzorować strukturę tych kompozycji, aby — dla postronnego nosa — nie było różnicy czy wącha oryginały, czy zamienniki perfum.

Woda toaletowa a woda perfumowana - różnice w klasyfikacji zapachów

Rzeczywista zawartość mieszaniny olejków eterycznych w roztworze określa, do jakiej kategorii wód ją przydzielimy. Wyróżniamy następujące rodzaje zapachów (sortując je od najmniej, do najbardziej bogatych w olejki eteryczne):

1-3% woda odświeżająca (Eau de Solide, skrót EdS)
3-8% woda kolońska (Eau de Cologne, skrót EdC)
5-15% woda toaletowa (Eau de Toilette, skrót EdT)
15-43% perfumy, perfumy właściwe (Parfum)
44-60% ekstrakt perfum (Extrait de Parfum)

Najpopularniejszymi produktami w sklepach i perfumeriach są niewątpliwie wody toaletowe (EdT) i — w mniejszym stopniu — wody perfumowane (EdP). Perfum właściwych lub ekstraktu raczej nie uświadczymy. Producenci często w ogóle nie oferują swojego zapachu w tak bogatej wersji, a jeśli nawet, to produkty te zazwyczaj są bardzo drogie.

Zaperfumowanie perfum lanych

Zawartość olejków zapachowych w oferowanych przez nas zamiennikach perfum wynosi ok. 20%. Pod względem nasycenia zapachami, perfumy lane stoją więc o poziom wyżej w porównaniu z klasyczną wodą toaletową. Robimy to, abyś mógł/a cieszyć się swoimi ulubionymi kompozycjami zapachowymi znacznie dłużej!  

Reformulacja perfum - czemu mój zapach pachnie inaczej niż kiedyś?

Dobrze znanym i często występującym zjawiskiem na rynku perfumeryjnym jest tzw. reformulacja zapachu. Reformulacja to nic innego jak ingerencja w kompozycję zapachową np. poprzez zmianę ilości użytych olejków, ich jakości czy proporcji. Bywa wymuszana na producentach, ponieważ np. niektóre składniki ich wyrobów zostały prawnie zakazane. Często jest to jednak świadome i dobrowolne działanie marek mające ograniczyć koszt produkcji. W niektórych sytuacjach łatwiej zastosować chemiczny odpowiednik danej nuty zapachowej niż wykorzystać organiczne składniki.

Miłośnicy perfum mają zazwyczaj negatywny stosunek do reformulacji perfum. Rzadko zdarza się, aby nowa wersja zapachu była wyraźnie lepsza od poprzedniej. Przekonał się o tym chyba każdy, kto — kierując się sentymentem — kupił flakon, którego używał kilka lub kilkanaście lat temu, ale rozczarował się mocą i trwałością współczesnego wydania. Perfumy lane są niezmienne — w swoich odpowiednikach perfum stale stosujemy jednakowo dobrze dopracowaną kompozycję zapachów, aby zaoferować Ci jak najwięcej jakości i przyjemnych wrażeń węchowych.